www.empiktv.com

Dowiedz się więcej…

Dlaczego należy czytać ciekawą literaturę?

Książki, literatura
Czytelnictwo na niemal całym świecie znacznie spada. Niby jesteśmy sporo mądrzejsi, niż poprzednie pokolenia, a i tak nie czytamy aż tak sporo. Naturalnie i tak nie należy sądzić, iż niegdyś absolutnie wszyscy czytali książki – przecież analfabetyzm stosunkowo od niedawna nie jest problemem polskiego społeczeństwa. Jednakże fakty są takie, że ulega pomniejszeniu liczba tych osób, które potrafią docenić książkę. Z jakich przyczyn spada ciągle czytelnictwo w Niemczech, USA, Norwegii albo u nas?

książki przygotowujące do matury
Autor: Alberto G.
Źródło: http://www.flickr.com

No cóż, zapewne chodzi o to, iż ciągle doba jest krótka – jeżeli przez znaczącą część doby smacznie śpimy, zarabiamy na utrzymanie, dzielnie się uczymy, a do tego posiadamy sporo znajomych, nie może za bardzo zdziwić, iż na książki nie starczy nam czasu. Naturalnie nie należy zapominać o najpoważniejszych zjadaczach czasu – komputer, oglądanie TV oraz granie w gierki. Pewnie gdyby przed kilkoma dekadami ludzie mieli możliwość siedzieć na Youtube czy Kwejku, dużo mniej chętnie sięgaliby po nawet ciekawe książki (Książki na ).

Oczywiście to wszystko wymówki – kiedy pytamy się swojego znajomego z jakich powodów nie przeczytał nawet Sienkiewicza, bardzo często możemy usłyszeć, iż w rachubę wchodzi chroniczny brak czasu. Dobra wymówka! Przecież owy znajomy w większości przypadków spędzi bardzo dużo czasu na chociażby graniu albo oglądaniu głupich blockbusterów! A przecież książki sprawiają, że człowiek ma okazję nareszcie się wyciszyć, odpocząć. Należy również docenić fakt, iż Książki zwiększają naszą wyobraźnię, zasób używanego słownictwa albo wiedzę o bardzo wielu dziedzinach.

Pewnie w Sieci, np. na forach, trudno to dostrzec, ale sporo osób nagminnie popełnia błędy ortograficzne. Oczywiście aktualnie błędy są podświetlane, zatem to spowodowało, że trudniej o popełnienie błędu, ale co z tego, skoro codziennie wypisujemy przykładowo faktury VAT? Następny argument za tym, aby nareszcie sięgnąć po książkę. Nie ma skuteczniejszego sposobu na walkę z dysortografią, aniżeli właśnie nawet głupia książka. Ciągle będzie spadał poziom czytelnictwa, to jasne, ale miejmy nadzieję, iż polskie elity nie będą zaliczać się do tego niezbyt chlubnego grona.

Tags:

About

View all posts by

POST A COMMENT


*