Co robić jeśli nasz maluch ma wadę wymowy

Dzieci bardzo często mają trudności z prawidłową wymową. Zdarza się, że nie wypowiadają literki „r” lub zwyczajnie seplenią. Jeżeli nie są to znaczące problemy dorośli często je lekceważą, co jest w istocie bardzo dużym błędem, ponieważ w późniejszym życiu mogą stać się utrudnieniem, natomiast w wieku dziecięcym jeszcze wszystkie kłopoty można skorygować.

logopeda

Autor: Eden, Janine and Jim
Źródło: http://www.flickr.com
Czasem jest to dość łatwe i pociecha odzyskuje całkowitą sprawność mowy. W jaki sposób w takim razie leczyć dzieci? Co najważniejsze, jeżeli zauważy się jakiekolwiek niepokojące objawy warto natychmiast udać się do fachowca, jakim jest logopeda Poznań . On ustali przyczynę kłopotów i to właśnie na tej bazie podejmie odpowiednią decyzję w zakresie dalszej terapii. Zdarza się bowiem, że problemy z wymową są związane z nieprawidłową budową aparatu mowy. Wtedy sam logopeda niewiele może zdziałać – wymagane jest fachowe leczenie. Jeżeli jednakże niewyraźna wymowa jest spowodowana innymi względami, wtedy ćwiczenia, jakie ma możliwość przedstawić logopeda powinny się sprawdzać. Najważniejsze, to chodzić na regularne wizyty i nie zaprzestawać leczenia, kiedy tylko zobaczy się poprawę, ponieważ droga do całkowitej sprawności zazwyczaj jest dosyć długa.

logopeda

Źródło: flickr.com
Ponadto, logopedzi z reguły zalecają rodzicom, by trenowali ze swoimi pociechami w domu. Bezwzględnie nie należy tego zaniedbywać, uważając, że tylko wizyty u specjalisty będą wystarczające. To właśnie wkład rodziców w leczenie ich pociechy jest koniecznością i w ogromnej mierze decyduje o osiągnięciu sukcesu. Warto mieć to na uwadze.

Nie możesz się doczekać kolejnych ciekawych treści na ten temat? Mamy do Ciebie świetną nowinę – kliknij kompletna wyprawka dla noworodka sklep w ten link i ciesz się tekstem.

Obecnie u logopedów leczą się nie tylko dzieci, ale także osoby dorosłe, których leczenie w młodszym wieku nie było możliwe bądź zostało zaniedbane. Naturalnie, dziecko też powinno być świadome tego, jak ważne dla niego jest leczenie, tylko dzięki temu będzie się stosownie przykładało do treningów, a jego wysiłek również ma duże znaczenie. Rodzice powinni wobec tego dość dużo rozmawiać ze swoim dzieckiem. Zdecydowanie nie można na malucha krzyczeć, czy wyśmiewać się z jego wady, jako że to może u niego spowodować faktycznie poważne kompleksy, jakie nie tylko uniemożliwią dalsze ćwiczenia, ale też sprawią, że w późniejszym życiu może mieć ono problemy z komunikacją.

About

View all posts by

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*