Co wiemy o zawodzie radcy prawnego?

Jak trwoga to do Boga, a jak kłopot prawny to do radcy prawnego. Tak jesteśmy w stanie zdefiniować wiele okoliczności, które mają miejsce w naszym życiu. Jednakowoż trwoga może się pojawić przy okazji właśnie tego typu, nie do końca dla nas czytelnej okoliczności. Co w takiej sytuacji robić? Faktycznie istnieje parę ewentualności, jednocześnie nie powinniśmy przeceniać swoich mocy, a tym bardziej kogoś, kto na zagadnieniu się kompletnie nie zna. Co to znaczy? Zamiast korzystać z porad znajomych, pseudospecjalistów, zamiast porad poszukiwać na forach internetowych, korzystniej zgłosić się do specjalisty – radcy prawnego.

Jest to prawnik, który świadczy pomoc prawną podmiotom gospodarczym, ale także jednostkom organizacyjnym oraz osobom fizycznym. Polega ona na dawaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, tworzeniu projektów aktów prawnych.

Prawnik

Autor: Daniel X. O’Neil
Źródło: http://www.flickr.com

Radca może także występować przed urzędami oraz sądami (oferta na ). W historii tego zawodu możemy wyróżnić 3 etapy. Najbardziej istotne są jednak dwa – pierwszy i ostatni. Pierwszy z nich rozpoczął się 13 grudnia 1961 roku, jak Rada Ministrów przygotowała uchwałę w sprawie obsługi prawnej przedsiębiorstw państwowych, zjednoczeń, a także banków państwowych.

W tej uchwale znajduje się nakaz wystosowany do podmiotów, żeby korzystały z usług prawnych tylko radców prawnych pracujących w tych jednostkach. W 1963 roku została przyjęta nowa ustawa, mocniej restrykcyjna, o ustroju adwokatury, który na przykład pozbawiał adwokatów prawa świadczenia usług wobec państwowych jednostek gospodarczych. Tak więc domeną radców prawnych stało się świadczenie usług dla tych jednostek. W ten właśnie sposób, w takim systemie radca prawny był reprezentantem państwa socjalistycznego. Całe szczęście, im bliżej Wolnej Polski, tym pojawiały się lepsze zmiany. 23 grudnia 1988 roku przyjęto ustawę o działalności gospodarczej, gdzie w jednym z przepisów wspomniano, iż udzielanie prawnej pomocy jest jednym z rodzajów działalności gospodarczej, oferowanej na rzecz podmiotów gospodarczych.

Najważniejsze i zasadnie ramy świadczenia zawodu radcy prawnego zdefiniowała tak zwana wielka nowelizacja ustawy o radach prawnych.

Ten artykuł, który teraz czytasz posiada fascynujące dane, lecz jeżeli chcesz zdobyć podobne wiadomości na podnoszony wątek, to sięgnij po więcej.

Wprowadziła ją ustawa z dnia dwudziestego drugiego maja 1997 roku. Aktualnie już bez przeszkód można korzystać z oferty radców prawnych. Co więcej można wybrać specjalistę, który nam najbardziej pasuje, zdecydować się na kancelarię (przykład), która świadczy najlepsze usługi, np. kancelaria prawna z Krakowa.

About

View all posts by

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*