www.empiktv.com

Dowiedz się więcej…

Dlaczego warto pojechać na urlop nad jeziora mazurskie

Rejon Warmii i Mazur częstokrotnie nazywamy mianem „Krainy Tysiąca Jezior”, jednakże jest on bardziej bogatszy w jeziora, niż sugeruje to jego przydomek. Na obszarze Krainy Tysięcy Jezior doliczono się około dwóch tysięcy jezior. Ich charakterystyczne rozmieszczenie, zróżnicowana linia brzegowa i otoczenie cudownej przyrody spowodował, że zrobiono tu kompleksowo zaopatrzony Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, na którego przebycie powinno się zarezerwować 10 dni. Podkreślić należy fakt, iż w regionie mieści się najogromniejsze polskie jezioro: Śniardwy.

Jezioro, Mazury

Autor: evoonia
Źródło: http://www.flickr.com
W trakcie podróży kajakiem będziemy przepływać nie jedynie przez jeziora, ale także przez liczne rzeki które tworzą ze zbiornikami wodnymi wyjątkowo przeróżne systemy dróg wodnych, w tym m.in. Kanał Ostródzko – Elbląski, Szlak Spływów Krutynią, czy również szlak na rzekach Ukta czy Wel. „Kraina Tysiąca Jezior” jest także autentycznym rajem dla żeglarzy, kajakarzy, windsurferów, nurków oraz wędkarzy.

Mazury i Warmia przyciągają nie jedynie entuzjastów sportów wodnych, lecz też miłośników narciarstwa. Mogą oni korzystać z wyciągów narciarskich w Gołdapi, Mrągowie i Lidzbarku Warmińskim.

Ogromnym walorem Warmii i Mazur prócz urozmaiconej sieci wodnej są walory przyrodniczo – krajobrazowe. Występuje tu różnorodna flora i fauna, a także obszerne kompleksy leśne, między innymi Puszcza Piska, Puszcza Borecka i kawałek Puszczy Romnickiej.

Inne, także bardzo ciekawe szczegółowe omówienie (https://stojo.pl/) przedstawionego zagadnienia odnajdziesz w tym miejscu. Sprawdź koniecznie a z pewnością nie stracisz czasu!

O unikatowości tutejszej natury świadczy fakt, że w rejonie warmińsko – mazurskim stworzono najpotężniejszy w Polsce teren strzeżonego krajobrazu. Można doliczyć się tutaj 102 rezerwatów przyrody, 6 parków krajobrazowych oraz ponad dwa tysiące dwieście pomników przyrody. Wielbiciele świata zwierząt powinni obowiązkowo odwiedzić dwa miejsca. Jednym z nich jest Kosewo, gdzie mieści się farma jeleniowatych zapewniająca zwierzętom warunki przybliżone do dziewiczych. Mieszkają tutaj jelenie, daniele, łosie, muflony, koniki polskie i konie (sprawdź kamizelki jeździeckie) Przewalskiego. W Kadzidłowie z kolei mieści się prywatny Park Dzikich Zwierząt, gdzie zobaczyć można sarny, jelenie, daniele, żubry, dziki, rysie, łosie, wilki, a także bardzo dużo ptaków.

Stolicą województwa warmińsko – mazurskiego jest Olsztyn. Nazywany jest nieraz „miastem na jeziorach”, bowiem w jego granicach administracyjnych mieści się 15 jezior. Do najistotniejszych atrakcji Olsztyna można zaliczyć: Obserwatorium Astronomiczne, zamek kapituły warmińskiej z Muzeum Warmii i Mazur, XIV-wieczna gotycka katedra św. Jakuba i Wysoka Brama. W sezonie Olsztyn staje się istotnym ośrodkiem kulturalnym dzięki odbywającego się tutaj Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Na obszarze Warmii i Mazur mieści się bardzo dużo innych cudownych ośrodków turystyczno – wypoczynkowych oraz miejscowości z cennymi zabytkami. Za turystyczną stolicę regionu uważane są Mikołajki. Niejedną osobę, która odpoczywa w Mikołajkach, urzekają zaciszne uliczki obsadzone domkami rybackimi oraz marina. Życie towarzyskie rozgrywa się tutaj głównie na deptaku ciągnącym się wzdłuż Jeziora Mikołajskiego. W sezonie w Mikołajkach odbywają się regaty, a także pływający „Festiwal Szantowy Wioski Rybackiej”. Nie jest to aczkolwiek jedyne miejsce, gdzie odbywają się cudowne, letnie festiwale muzyczne. Należy wybrać się także do Giżycka na festiwal piosenki żeglarskiej „Szanty w Giżycku” oraz na Wakacyjny Piknik Country w Mrągowie.

W rejonie warmińsko – mazurskim swą obecność intensywnie zaznaczyli Krzyżacy, pozostawiając po sobie zamki obronne. Szczególnie warte zobaczenia są twierdze w Rynie i Kętrzynie. Dużą atrakcją historyczną są również grunwaldzkie pola, gdzie w tysiąc dziewięćset czternastym roku wojska polsko – litewskie pod dowództwem Jagiełły, odniosły fenomenalne zwycięstwo nad armią Zakonu Krzyżaków. Każdego roku, piętnastego lipca organizowana jest tutaj inscenizacja wielkiej walki, na którą zjeżdżają bractwa rycerskie z całej Europy i niezliczone zastępy obserwatorów. Entuzjastów dziejów Drugiej Wojny Światowej z pewnością zainteresuje wizyta w Gierłoży, gdzie zlokalizowany jest Wilczy Szaniec – tajna kwatera Adolfa Hitlera.

Ważnym ośrodkiem sakralnym Warmii i Mazur jest barokowe sanktuarium maryjne w Św. Lipce, określane Częstochową Północy. Warto również odwiedzić klasztor starowierów w Wojnowie, który jest jedynym klasztorem tego wyznania w naszym kraju.

***
Kompletną ropozycję na urlop dwa tysiące piętnaście na Mazurach można odszukać w serwisie bądź klikając na niżej zamieszczone linki:
– noclegi Mazurach
– kwatery mazury
– agroturystyka Mazury

Tags:

About

View all posts by

POST A COMMENT


*