Doskonała składanka ciekawych utworów muzycznych świata

Muzyka świata jest elementem, który niekiedy ciężko ująć w sztywne ramy i opisać z wykorzystaniem definicji. Z pewnością jest ona ważnym składnikiem ludzkiego życia, pozwala bowiem na pokazywanie uczuć, a także na odpoczynek i wyciszenie oraz wprowadzenie się w dużo innych nastrojów. Zazwyczaj muzyka z określonego państwa czy regionu ma specyficzne elementy wspólne.

Afryka, sawanna

Autor: Arno KleineSchaars
Źródło: http://www.flickr.com
Czasami tak jest również na całym kontynencie, co obserwuje się na przykładzie Afryki. Nie można stwierdzić, że muzyka Afryki jest jednorodna, posiada jednak wiele wspólnych aspektów. Co jest istotne Afrykę dzieli się na dwie części. Większą część Afryki zajmują rodzimi czarnoskórzy mieszkańcy, część północną – w większości ludzie pochodzenia arabskiego. Rdzenna muzyka afryka posiada dużo interesujących cech, które odróżniają ją chociażby od muzyki powszechnej w Europie.

Sposób wykonywaniaWart zauważenia jest fakt, że w zdecydowanej większości tradycyjna muzyka Afryki jest wykonywana zbiorowo, dużo rzadziej pojawiają się wykonania solowe. Muzyka świata (godne polecenia źródło: ciekawe utwory ze świata na składance muzycznej), dla przykładu w kulturze afrykańskiej jest jedną z rzeczy, które mają za zadanie jednoczyć mieszkańców ze sobą. Bardzo silnie z muzyką związany jest taniec. Tubylcy afrykańscy traktują taniec (studio tańca Katowice) jako swego rodzaju rytuał, wykonywany oczywiście grupowo. Warto zauważyć, że większą część obrzędów magicznych u ludów afrykańskich urządza się z towarzyszeniem lub też przy użyciu tańca i śpiewów. Muzyka Afryki do dnia dzisiejszego w wielu przypadkach nie jest zapisywana nutowo, jest przekazywana tylko ustnie.Dzisiaj na szczęście możemy posłuchać muzyki gdzie tylko chcemy i kiedy tylko chcemy – zobacz jakie nagrania, wykonawców i płyty proponuje księgarnia muzyczna (duży wybór: w księgarni dalga)

Instrumenty muzyczneWiele z powstałych w Afryce instrumentów muzycznych zdobyło popularność na innych kontynentach. Przykładem jest bęben nazywany djembe, popularny zwłaszcza w niektórych grupach. Ogólnie instrumenty z Afryki to zazwyczaj różnorodne instrumenty perkusyjne. Bębny odgrywały i cały czas odgrywają szczególną rolę w życiu tych ludów. Wykorzystywane są bowiem nie tylko do wykonywania muzyki, ale także do odprawiania obrzędów i wysyłania kodów, z użyciem których można się porozumiewać. Stosunkowo niedawno na terenie Afryki zaczęły się przyjmować instrumenty używane od dawna na innych kontynentach, takie jak gitara. Generalnie w afrykańskim społeczeństwie muzyka odgrywa zawsze szczególną rolę.

About

View all posts by

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*