Instrumenty muzyczne dęte

Instrumenty muzyczne to głównie przedmioty stworzone głównie po to, aby tworzyć muzykę. Tworzono je od wieków i dzisiaj stanowią niezwykle liczną gromadę sprzętów służących tworzeniu muzyki. Lecz instrumentem muzycznym mogą być także przedmioty zupełnie nie związane z muzyką, przykładowo przedmioty codziennego użytku.

Harmonijka

Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com
Dla przykładu jednostajnie wydobywane dźwięki w czasie pisania na maszynie czy mieszania łyżką w szklance mogą zostać fragmentem kompozycji muzycznej. Lecz za pomocą sprzętów domowego użytku można tworzyć jedynie proste dźwięki oraz melodie.

Żeby powstała wyrafinowana kompozycja muzyczna, przydatne będą bardziej zaawansowane instrumenty muzyczne. Instrumenty muzyczne dzieli się na mniejsze części, głównie ze względu na tworzywo, z którego zostały wykonane oraz ze względu na sposoby uzyskiwania dźwięków. Pierwszy podział obejmuje podgrupy instrumentów perkusyjnych, dętych blaszanych i drewnianych oraz strunowych i klawiszowych. Najbardziej skomplikowaną i chyba najszerszą gromadą instrumentów są aerofony, wśród których znacznie wyróżniają się instrumenty dęte, np.

Przypinam tu mój odnośnik (https://www.bscav.eu/green-screen/) do nowej strony. Sądzę, że zechcesz przeczytać świeże artykuły, jeśli zainteresowały Cię te zamieszczone na tej stronie.

dęte instrumenty harmonijki.

Kolejny podział wyodrębnia instrumenty dęte drewniane, do których należą przede wszystkim flety, instrumenty fletnie albo fagoty oraz instrumenty dęte blaszane, przykładowo flugelhorny, harmonijki lub trąbki. Fletnie są instrumentami opisywanymi jako najstarsze na świecie. Legenda ich powstania jest związana z opowieścią o Hamadriadzie Syrinks. Fletnie to cieniutkie drewniane rurki ułożone w pojedynczym bądź dwóch rzędach związane razem ze sobą. Fletnie to stosunkowo nieskomplikowane w budowie sprzęty, a jednak dźwięki z nich wydobywane pozwalają tworzyć muzykę zarówno piękną jak i złożoną. Flety tylko nazwą są podobne do uprzednio opisanych. Flet to zwykle wydłużona drewniana rurka z wydrążonym wnętrzem oraz kilkoma lub więcej otworami na długości. Flety podzielono na poprzeczne oraz podłużne. Flugelhorny zaś, to instrumenty wchodzące w skład klasycznej orkiestry. Są zwykle mylone z trąbką. Harmonijki zaś popularne są wśród amatorów lecz nie tylko. Harmonijki zamiennie nazywa się organkami.

About

View all posts by

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*