www.empiktv.com

Dowiedz się więcej…

Jak funkcjonuje sprężarka tłokowa

Sprężarka tłokowa
Wiele owoców inwencji bywa niedocenianych, mimo wielkiej powszechności użycia. Każdy słyszał o promach kosmicznych i odrzutowcach, o silnikach spalinowych i elektrycznych. Jednakże niewielu ludzi zna rolę, jaką w postępie technologicznym zajmuje niedoceniana sprężarka.

Bez maszyny, która zwiększa ciśnienie gazów (http://www.pneuma.pl/category-pl/sprezarki-powietrza/1/), nie mielibyśmy w mieszkaniu odkurzacza, nie suszylibyśmy szybko włosów i nie chłodzilibyśmy jedzenia. W warsztatach nie używano by szlifierek, wiertarek i kluczy pneumatycznych. Trzeba by było też zawsze ręcznie pompować opony. Na budowie nie pojawiłyby się młot pneumatyczny, urządzenia do piaskowania i do malowania natryskowego. Nowoczesne silniki turboodrzutowe nie mogłyby w ogóle funkcjonować. Bolidy Formuły 1 nie nie jechałyby tak szybko. W rurach nie płynąłby gaz.

Widać jak na dłoni, że przydatność sprężarek jest ogromna. Taki jest również wybór używanych globalnie rodzajów tej maszyny. Najstarsze i najmniej złożone są sprężarki tłokowe, stosowane przy funkcjonowaniu młota pneumatycznego. Gaz (powietrze) jest w niej ściśnięty przez działanie tłoka, pchanego przez silnik spalinowy. Podobnie zasilane są też sprężarki śrubowe (sprężarka od pneuma.pl), z tą różnicą, że w nich ciśnienie tworzy się przez dwie wirujące śruby. Zbliżone rozwiązanie używają sprężarki spiralne, gdzie śruby zastępują dwie synergiczne spirale.Można spotkać też inne, bardziej kompleksowe odmiany, takie jak sprężarki Roots, membranowe i osiowe.

Najpopularniejsze w codziennym użyciu są jednak te najprostsze, licząc nawet od najprymitywniejszej pompy ręcznej, z którą z pewnością wszyscy kiedyś mieli styczność.

Tags:

About

View all posts by

POST A COMMENT


*