www.empiktv.com

Dowiedz się więcej…

Zastosowanie sprężarek tłokowych

Sprężarka tłokowa

Źródło: http://www.pneuma.pl/
Sprężarki to zbiór maszyn, które są przeznaczone do zwiększania ciśnienia powietrza lub innych gazów. Z uwagi na zasadę ich funkcjonowania, można wyróżnić sprężarki wyporowe, do których kwalifikują się sprężarki tłokowe oraz przepływowe (inaczej nazywane wirowymi).

Sprężarki tłokowe są stosowane najczęściej w przemyśle, jako urządzenia zwiększające ciśnienie powietrza, które jest przeznaczone do:

– napędzania różnego rodzaju narzędzi pneumatycznych, wykorzystywanych miedzy innymi w górnictwie czy budownictwie, – rozruchu wysokoprężnych silników spalinowych,- zwiększania ciśnienia gazów wykorzystywanych w przemyśle chemicznym,- napędzania hamulców pneumatycznych,- napełniania butli gazami.

Zdolność produkcyjna sprężarek tłokowych, w przypadku gazu zassanego, mieści się w granicach od kilku m3 do kilkunastu tysięcy m3/h, natomiast w przypadku ciśnienia tłoczenia, wartości oscylują w granicach od kilku dziesiętnych do dwustu MPa.

Interesujący post? Bardzo nam przyjemnie. Od razu gorąco zapraszamy na naszą nową witrynę, na której przeczytasz dużo dodatkowych tematów.

Dużą zaletą sprężarek tego typu, jest ich możliwość produkowania wysokich ciśnień, a wadami spore gabaryty i ciężar, wymóg używania zbiorników wyrównawczych , a także możliwość zanieczyszczenia gazu olejem, używanym do smarowania cylindra.

Sprężarka tłokowa składa się z korpusu sprężarki, głowicy wraz z zaworami ( normbud.pl/kategorie/technika-ppoz/systemy-mocowan/ ) oraz układu korbowego.Powietrze znajdujące się w sprężarce ulega sprężeniu na skutek przemieszczania się tłoka, który przemieszczając się w dół sprawia, że zawór ssący otwiera się a powietrze przepływa do cylindra, później poruszając się w górę powoduje zamknięcie zaworu ssącego i sprężenie powietrza obecnego w cylindrze, które po osiągnięciu oczekiwanego ciśnienia zostaje wytłoczone za pośrednictwem zaworu tłocznego. Ze względu na charakter procesu sprężania gazu, sprężarki tłokowe można dodatkowo podzielić na jednostopniowe i wielostopniowe.

Szersze informacje na temat maszyn wykorzystywanych do zwiększania ciśnienia i filtracji powietrza, takich jak np. sprężarki śrubowe znajdziesz.

Tags:

About

View all posts by

POST A COMMENT


*