www.empiktv.com

Dowiedz się więcej…

Jakie studia wybrać?

Decyzja w sprawie kierunku, jaki pragniemy studiować zawsze wiąże się z dużą dawką stresu i ryzykiem, że nie uda nam się dostać na wymarzony kierunek lub też nie będziemy mogli znaleźć zawodu po jako absolwenci. Rynek pracy obecnie zmienia się szybko i trudno jest przewidzieć, jaka sytuacja będzie w przyszłości jednak na pewno da się dostrzec pewną tendencję. W naszym kraju mamy niełatwą sytuację na rynku pracy. Na pewno dużo korzystniej mają ludzie, które są absolwentami kierunków techniczne, gorzej z kolei mają humaniści, których w Polsce nie docenia się i nierzadko nie widzi się tego, jak są oni ważni w rozwoju całej naszej kultury.

na zajęciach

Autor: CIMIC Centre of Excellence (CIMIC-COE)
Źródło: http://www.flickr.com
Egzystujemy skupiając się na codzienności, myślimy o chwilowych potrzebach i koncentrujemy się przede wszystkim na materialnym dobrobycie, często nie dbając prawie wcale o rozwój intelektualny i duchowy. To buduje zwykle granice pomiędzy ludźmi ukierunkowanymi na odmienne profile zawodowe i w następstwie zamiast tworzyć coś wspólnie, próbujemy się dowartościować cudzym kosztem. Już sam wybór studiów, poziomie decyzji odnoście profilu humanistycznego lub ścisłego, będzie łączyło się z dużą odpowiedzialnością. Nie możemy jednak zapominać również o własnych marzeniach i zainteresowaniach.

Tak naprawdę to one muszą stać na piedestale i determinować nasze decyzje. W ciężkiej sytuacji na rynku pracy trzeba jednak mieć na uwadze jeszcze dodatkowe czynniki. Przede wszystkim musimy zadać sobie pytanie, co nas najbardziej interesuje. Nie bójmy się wypisać rzeczy, które pozornie nie będą się wiązały z pracą, ale przykładowo z wakacjami. Pragnienie wiążące się z podróżami po świecie mogą być do zrealizowania praktycznie w prawie każdym zawodzie, jeśli tylko stosownie wcześniej będziemy działali w tym kierunku. Na pewno dobrym wyborem w takiej sytuacji są studia turystyczne, albo hotelarskie.

Wybór takiego kierunku jest ściśle związany z wyjazdami, ponadto daje możliwość szukania zawodu w regionach aktywnych turystycznie, dzięki czemu będziemy mieć możliwość połączenia przyjemnego z pożytecznym. Studia hotelarstwo dodatkowo biorą pod uwagę obecną sytuację na rynku pracy, nie tylko w naszym kraju, ale także za granicą, gdzie rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników tego sektora.

Tags:

About

View all posts by

POST A COMMENT


*