Wybór zabawek- czyli jak pogodzić naukę z zabawą?

Półki w sklepach niemal załamują się od liczby zabawek dla dzieci w każdym wieku. Nierzadko gubimy się pomiędzy nimi nie wiedząc, jaka zabawka będzie stosowna dla naszego dziecka.

Zabawki, zabawa

Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

W dzisiejszych czasach rodzice mają coraz wyższe oczekiwania odnośnie producentów zabawek. Na rynku zabawek wybór jest duży, a co z tego wynika wysoka jest równocześnie konkurencyjność wyrobów. Koncerny zabawek ścigają się więc w produkowaniu coraz to nowych i coraz to lepszych produktów, które nasycić mają wyszukane gusta rodziców i ich dzieci.

Preferencje rodziców ewoluują w zależności od tego, w jakim aktualnie wieku są ich pociechy. Coraz częściej można zauważyć, że aspiracją rodziców najmłodszych maluchów są zabawki kreatywne, czyli takie, które nie tylko bawią ale i uczą, wpływając na poprawę rozwoju dziecka. Dzięki nim maluchy bawiąc się mogą zrozumieć mniej lub bardziej złożone zagadnienia lub zjawiska z różnych obszarów wiedzy. Nie od dziś wiadomo, że najlepszą formą edukacji jest nauka poprzez zabawę. Dane w ten sposób pozyskane są lepiej przyswajalne a ponadtoznacznie dłużej zostają w pamięci najmłodszych.

Im bardziej dorosłe dzieci, tym w większym stopniu oddziałują one na postanowienia swoich rodziców w przedmiocie wyboru zabawek. Wcześniejsze wybory, które w całości zależały od decyzji rodziców zaczynają być zależne od coraz bardziej drobiazgowych oczekiwań dzieci.

Czy ta notka wywołała Twoją dociekliwość? Jeśli tak, to zobacz ten bardzo wyczerpujący artykuł (https://wielkor.pl/). On z pewnością również okaże się warty przeczytania.

Można stwierdzić, że czteroletnie już dziecko zostaje świadomym własnych potrzeb konsumentem, którego to pragnienia wyznaczają takie same zjawiska, jak u osoby dorosłej. Dzieci ulegają wpływowi np. reklam telewizyjnych, które twórcy zabawek wykupują sobie na kanałach telewizyjnych przeznaczonych dla najmłodszych. Do omawianego zjawiska trzeba również zakwalifikować uleganie nowym trendom. Niektórych to dziwi, ale dzieci ulegają tzw. modzie w jeszcze wyższym stopniu niż osoby dorosłe. Żadne dziecko nie lubi wszakże odstawać od grupy, ani czuć się gorsze przez to, że prawie wszyscy mają już daną rzecz, a ono jeszcze nie.

Rola rodziców opiera się więc ostatecznie na tym, żeby umiejętnie oddziaływać na decyzje swoich pociech oraz usiłować dobierać im zabawki odpowiednie do ich wieku i potrzeb.

Źródło: http://dbam-o-siebie.pl

About

View all posts by

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*