Maluch a telewizja – jak wybierać treści oglądane przez maluchy w wolnym czasie?

Bierne patrzenie w telewizor to jedna z najczęściej wybieranych form pożytkowania wolnego czasu przez większość dzieci w wieku szkolnym. Istnieje więc niebezpieczeństwo, że na ekranie obserwowanym przez nasze dziecko pojawią się programy, które mogą być dla niego nieprzeznaczone. Czy możemy kontrolować programy oglądane przez maluchy?

telewizja

Autor: daniel.s
Źródło: http://www.flickr.com

Niepokojący wydaje się być fakt, że duża część rodziców nie jest świadoma tego, co ich dziecko ogląda w telewizji, a co za tym idzie – nie mogą oni stwierdzić, czy programy te są dostosowane do ich wieku. Problem ten dotyka coraz większej grupy współczesnych rodziców, którzy są zbyt zapracowani, żeby zwracać dokładną uwagę na to, co w czasie wolnym robi ich dziecko. Na ich obronę należy przyznać, że niemożliwym jest wychowanie dziecka zupełnie bez udziału telewizora. Współczesne technologie otaczają nas z każdej strony, nie dając o sobie zapomnieć i ułatwiając nam w znaczącym stopniu życie.

Należy jednakże panować nad tym, czym zajmuje się nasze dziecko tak, by oglądany program tv cinemax 2 przyczyniał się do jego rozwoju, a nie przeszkadzał mu w tym. Przede wszystkim trzeba kontrolować czas, jaki dziecko pożytkuje przed telewizorem. Dla dzieci (obozy letnie wielkopolska) w wieku szkolnym godzina oglądania telewizji każdego dnia jest wystarczająca. Powinniśmy być w tej kwestii stanowczy i nie robić przy tym wyjątków – dziecko powinno rozumieć zasady i respektować je. Ważne są również wartości edukacyjne, które telewizja przekazuje dziecku. Najlepszy program TV dla dziecka to ten, który jednocześnie uczy je i zapewnia mu rozrywkę. Pomoc w wybraniu prawidłowego programu stanowią dla nas znaki wiekowe umiejscowione w górnym rogu ekranu. Sprawiają one, że możemy łatwo określić, czy dany program nadaje się dla dziecka i czy nie porusza treści, które mogłyby być dla niego szkodliwe. Dobrym sposobem jest także oglądanie telewizji wraz z dzieckiem – dzięki temu będziemy pewni, że ogląda ono właściwe treści.

telewizja

Autor: daniel.s
Źródło: http://www.flickr.com

Istotne jest, by nie zabraniać dziecku oglądania programów telewizyjnych. Wskutek tego mogłoby to być dla niego przedmiotem zabronionym, a co za tym idzie – bardziej fascynującym. Mądre dawkowanie czasu pożytkowanego przed telewizorem z pewnością przyniesie lepsze skutki.

About

View all posts by

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*