www.empiktv.com

Dowiedz się więcej…

Miejsce, gdzie możesz zrobić eksperymenty

  • Home
  • Bez kategorii
  • Miejsce, gdzie możesz zrobić eksperymenty
Stare laboratorium
Tak, więc dla większości dzieci laboratorium to idealny świat. Gdy młody adept wiedzy naukowej zauważy suszarki do próbek, wielość kolb szklanych, kolorowe ciecze i wiele innych rzeczy, że aż może się zakochać. Każde dziecko jest ciekawskie, więc obecność w laboratorium na sto procent okaże się fantastycznym doświadczeniem.

aparatura laboratoryjna
Autor: U.S. Army Corps of Engineers Savannah District
Źródło: http://www.flickr.com

Sporo z tych maluchów zafascynowanych taką wizytą w laboratorium będzie chciało zostać chemikami albo jakimiś naukowcami, którzy będą musieli do korzystania z takiego miejsca. W takim wypadku najważniejsze okaże się wyposażenie laboratorium. W szkołach średnich laboratoria są bardzo często słabo wyposażone. Na zajęciach z chemii nie we wszystkich liceach są robione doświadczenia. Jednak na studiach czy to chemicznych czy to związanych z geografią laboratorium musi być porządnie wyposażone, żeby przeprowadzić jakieś doświadczenia, trzeba mieć komplet rzeczy zaczynając od sączków, przez kolby, mieszadła, a na suszarkach i wytrząsarkach kończąc. Sprzęt tego rodzaju jest niezwykle kosztowny. Jednak, jeżeli chcemy uchodzić za wyższą szkołę, na, którą warto trafić niezbędne są laboratoria wyposażone w nowoczesny sprzęt. Nie wspominając już o instytutach badawczych współfinansowanych przez koncerny, gdzie maszyny z jednego laboratorium to środki rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Niezbędny sprzęt w laboratoriumW laboratorium jest wiele różnego rodzaju sprzętu. W związku z jego wykorzystaniem trzeba również zwrócić uwagę na to, że może się on zużywać w szybszym lub wolniejszym tempie. Wszystko zależy od tego, czy właściwie ze sprzętu korzystamy i czy odpowiednio go konserwujemy. Chodzi między innymi o to czy myjemy w odpowiedni sposób szkło laboratoryjne. Pewne przedmioty ze szkła mogą być umyte w zmywarkach laboratoryjnych, jednak nie we wszystkich laboratoriach są zmywarki (zmywarki do laboratorium). Wtedy trzeba delikatnie myć brudne laboratoryjne szkło. W takim wypadku często sporo szkła po prostu się tłucze. Gdy ktoś ma do umycia szesnastą kolbę, nie dziwi fakt, że może mu się wyśliznąć z dłoni.
Dlatego dobrze jest pomyśleć o zakupie zmywarki laboratoryjne. Nasza praca okaże się wtedy łatwiejsza i będziemy mieli pewność nie tylko tego, że mniej przedmiotów się stłucze, ale też pewność, że wszystko będzie czyste. To znaczy, że nie pozostaną na nim próby z wcześniejszych doświadczeń. Dzięki czemu wyniki badań będą właściwe i rzetelne. Powinniśmy, więc, jeśli już mamy zmywarkę w laboratorium to trzeba o nią dbać.

Tags:

About

View all posts by

POST A COMMENT


*