Na czym polega integracja sensoryczna? W jaki sposób się ją przeprowadza?

Terapia integracji sensorycznej ma postać ukierunkowanej zabawy, w której mały człowiek chętnie uczestniczy oraz wie, iż jest w stanie tworzyć zajęcia wspólnie z terapeutą. W czasie takich zajęć nie naucza się najmłodszych jakiś ściśle określonych umiejętności, najważniejszy cel zajęć skupiony jest na poprawieniu integracji między zmysłami układu nerwowego. Za sprawą tej metody terapeuta może stymulować zmysły dziecka, a także polepszyć tego typu sfery, jak motoryka duża lub koordynacja wzrokowo-ruchowa.

bawiące sie dzieci

Autor: Brisbane City Council
Źródło: http://www.flickr.com
Zadaniem tego typu terapii jest danie dziecku, w czasie tej aktywności ruchowej, w pełni kontrolowanej przez osobę koordynującą zajęcia ilości bodźców sensorycznych. Wywołuje to w konsekwencji poprawę integracji bodźców, które dochodzą do dziecka w tym samym czasie z otoczenia, jak również z jego ciała. Terapeuta za sprawą stosowaniu odpowiednich technik jest w stanie wyeliminować oraz ograniczyć niekorzystne bodźce występujące przy nadwrażliwościach sensorycznych. Może także dostarczyć mocne bodźce, co jest bardzo korzystne przy podwrażliwościach systemów sensorycznych.

Nie ma schematów powtarzanych ćwiczeń, lecz ciągle poddaje się analizie sposób zachowania dziecka, przez co można dobrać oraz modyfikować ćwiczenia w ten sposób, by dziecko mogło odpowiadać na nie coraz bardziej złożonymi reakcjami adaptacyjnymi. Terapia integracji sensorycznej odbywa się w pomieszczeniu specjalnie do tego przystosowanym. W terapii stosuje się specjalistyczny sprzęt takiego rodzaju jak podwieszane platformy, hamaki czy trampoliny. Wykorzystuje się również różne materiały do stymulacji dotykowej, wzrokowej, zapachowej oraz smakowej. Osoba prowadząca zajęcia polegając na własnej wiedzy, może dostosować trudność zadań oraz ćwiczeń do poziomu możliwości dziecka, a także jego samopoczucia.

Ćwiczenia takie nie mogą być ani łatwe, ani nazbyt trudne. Stałe balansowanie w ten sposób, ulepsza organizację ośrodkowego układu nerwowego oraz może wpływać na zmianę zachowań w sferze motorycznej jak również emocjonalnej. To poprawia funkcje językowe oraz poznawcze, a na pewno przejawia się dobrą efektywnością uczenia się.

Nasze następne wpisy są podobnie interesujące, jak ten. Zatem wejdź w link tutaj i czytaj skrupulatne posty. Namawiamy!

W czasie terapii postępy dziecka są monitorowane poprzez rozwiązywanie różnego rodzaju testów, jak również poprzez obserwację zmian w zachowaniu. Każdy kto prowadzi taką terapię musi być właściwie przygotowany, pomaga w tym integracja sensoryczna.

About

View all posts by

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*