www.empiktv.com

Dowiedz się więcej…

Popularne instrumenty muzyczne dęte

Instrumenty dęte są grupą nazywaną inaczej aerofonami. Zalicza się tutaj kolejno instrumenty dęte z drewna, blaszane oraz, a także klawiszowe. Przedstawicielami instrumentów dętych drewnianych mogą być saksofony.

saksofon

Autor: Louis Evans
Źródło: http://www.flickr.com
Do kategorii instrumentów dętych blaszanych zaliczane są między innymi dobre rogi oraz na przykład sakshorny. Instrumenty klawiszowe określają mniej liczną grupę spośród opisanych wcześniej. Przykładem mogą być mało popularne melodyki. Puzony, spokrewnione z grupą trąbek pojawiły się koło XIII w.

Była to trochę taka największa trąbka, gdzie środkowy kawałek rury ma wygląd długich, prostych regulowanych na długości kawałków. Ostatecznie dwa stulecia później puzony zasłużyły na swoją własną nazwę. Zaraz potem zaczęto przerabiać wyjściową wersję, żeby upodobnić je do skali głosu. W dzisiejszych czasach puzony wciąż występują w licznych odmianach, przykładowo wentylowy, altowy albo basowy.

Rogi, których inna nazwa to waltornie, są instrumentami z tej samej rodziny, jak puzony. Rogi wywodzą się z pierwotnych instrumentów przydatnych na polowaniach, wydrążonych ze zwierzęcych rogów. Tamte rogi miały raczej małe zdolności dźwiękowe, jednak dzisiejsze instrumenty zostały stworzone z metalu, przez co ich zakres muzyczny bywa oczywiście pełniejszy. Rogi posiadają także własne odmiany. Zwykle chętnie stosuje się je do przedstawień teatralnych, dla przygotowania dźwiękowych efektów specjalnych. Sakshorny to z kolei instrumenty które są rodzajem buglehornów. Sakshorny miewają przeróżne wielkości, dzięki którym dźwięk z nich uzyskiwany jest każdorazowo inny. Sakshorny bywają bardzo pożądane w orkiestrach dętych. Saksofony to chyba najbardziej popularne spośród opisanych do tej pory instrumentów. Saksofony również mają różne gabaryty i związane z nimi zakresy dźwięków. Najczęściej spotykane rodzaje saksofonów to saksofony sopranowe czy barytonowe. W przeciwieństwie do wcześniej scharakteryzowanych, saksofony nie posiadają swoich dawnych poprzedników. Wynaleziono je w połowie XIX w. i do dziś dnia dotrwały w takiej jak wówczas
postaci.

Jeśli czujesz się zachęcony do nowego hobby, zobacz – najlepsze waltornie.

Tags:

About

View all posts by

POST A COMMENT


*