www.empiktv.com

Dowiedz się więcej…

Najnowocześniejsze technologie gwarantują lepsze i bardziej bezpieczne życie, zwłaszcza te wykorzystywane w medycynie. Komórki macierzyste są tego dobrym przykładem

W niektórych momentach konieczne są charakterystyczne warunki. Weźmy prosty przykład: lodówka. Co by było, gdyby nam się nagle popsuła? No tak kłopot, bo wiele produktów, które w niej przechowujemy potrzebują właśnie specjalnych warunków, które mogą zapewnić specjalne parametry, szczególnie temperatura. Jeszcze bardziej swoiste warunki są wymagane w przypadku przewożenia organów ludzkich lub przechowywania próbek biologicznych. Osobom się tym zajmującym znane są takie terminy, jak ultrazamrażarki, NIR lub ciekły azot w kriobiologii.

badania w laboratorium

Autor: Iqbal Osman
Źródło: http://www.flickr.com
Ciekły azot znajduje się w 78% w atmosferze. W celach handlowych produkuje się go w kriogenicznych Jednostkach Rozdziału. To właśnie tam powietrze atmosferyczne jest oczyszczane i schładzane w celu skroplenia. W takim procesie konkretne gazy są odseparowywane podczas destylacji frakcyjnej w temperaturach kriogenicznych. Ciekły azot potrzebuje specjalnych warunków – jest więc przechowywany i transportowany w specjalistycznych, izolowanych próżniowo zbiornikach oraz cysternach w temperaturach o przedziale od minus 196 stopni do minus 155 stopni Celsjusza. Dlatego niezbędne okazują się specjalne zamrażarki niskotemperaturowe.

praca nad próbkami biologicznymi

Autor: U.S. Army Corps of Engineers Savannah District
Źródło: http://www.flickr.com

Kriobiologia to dziedzina badawcza, jaka korzysta z bogactwa fizyki i biologii. Jest to niezwykle precyzyjna nauka odnosząca się do warunków, w których ma miejsce krioprezerwacja życia i funkcji biologicznych w niezwykle niskich wartościach temperaturowych (które potrafią dochodzić do minus 196 stopni Celsjusza). Kriobiologia laboratoryjna odnosi się do zamrażania w ciekłym azocie preparatów biologicznych (tkanki, komórki) w różnorodnych torebkach, fiolkach, jakie umieszcza się w systemach butlowych oraz specjalnie stworzonych do tego typy zadań zamrażarkach kriogenicznych.

Wspierane one są dodatkowo nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi, a również niezwykle nowoczesnymi technologiami informatycznymi. Oba te ulepszenia zwiększają system mrożenia jednocześnie podnosząc jakość i bezpieczeństwo zamrożonego materiału biologicznego. Krioprezerwacje z dobrym skutkiem wykorzystuje się w instytucjach badawczych, bankach krwiodawstwa, laboratoriach in-vitro, bankach nasienia oraz innych bankach roślin czy komórek macierzystych. Nieco więcej odnośnie NIR i innych specyficznych terminów można odnaleźć w serwisie .

Wielka różnorodność rozwiązań technicznych w dziedzinie mrożenia próbek biologicznych, zwłaszcza w ciekłym azocie, odgrywa niezwykle istotną rolę. Podnosi to i usprawnia pracę laboratoryjną biotechnologów, jednocześnie nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne umożliwiają całkowitą dbałość o bezpieczeństwo przechowywania zamrożonych próbek. To niezwykle ważne w tego typu działaniach – całkowite bezpieczeństwo i najnowsze technologie.

About

View all posts by

POST A COMMENT


*