

Oczywiście powinniśmy pomyśleć też nad innymi językami. W cenie jest znajomość rosyjskiego, hiszpańskiego czy czeskiego. Również języki krajów skandynawskich bardzo się przydają na rynku pracy. Tak naprawdę dobrze jest znać więcej niż jeden język obcy. To świetny atut w CV.
Na co zwracać uwagę wybierając kurs?Jeśli poszukujemy szkoły językowej zwracajmy uwagę na parę rzeczy. Przede wszystkim nauczyciele. Sprawdzajmy wykształcenie kadry. Wiele szkół jako lektorów zatrudnia obcokrajowców, co daje możliwość uczenie się nie tylko gramatyki i słownictwa, ale także kontakt z żywym językiem w trakcie kursu, poznanie akcentu i niuansów, o których polscy nauczyciele mają prawo nie wiedzieć. To naturalnie nie znaczy, że lektorzy z Polski nie są świetni. Kierunki filologiczne na naszych uniwersytetach stoją na niezwykle wysokim poziomie i uczą doskonale.
Zwróćmy też uwagę na wielkość grup. Idealne są grupy złożone mniej więcej z pięciu osób. Wówczas mamy pewność, że nauczyciel poświęca każdej osobie odpowiednią ilość czasu, a przy tym grupa motywuje do wysiłku, gdyż przecież nikt nie chce zostać w tyle. Jeśli decydujemy się na kurs indywidualny nie mamy możliwości skonfrontowania się w dyskusjach grupowych, konwersowania jednocześnie z paroma osobami, rozumienia języka, gdy nagle mówi więcej niż jeden człowiek. Naturalnie zbyt duża grupa nie sprawdza się zupełnie, ponieważ lektor nie ma możliwości właściwego zajęcia się każdym uczestnikiem.
Najłatwiej zajęć szukać w internecie. Wszystkie szkoły mają stronę internetową z ofertą. Wystarczy tylko wpisać w wyszukiwarkę właściwe hasło, choćby „szkoła angielskiego Warszawa” i z pewnością wyszukamy coś dla siebie. Opłaca się przeznaczyć czas latem na nauczenie się nowego języka albo podszlifowanie już opanowanego. W każdej chwili jest dobry czas na rozwijanie się.