O instrumentach dętych

Muzyka bywa obecna w życiu każdego z was. Matka puszcza maleństwu utwory klasyczne, żeby doskonale rozwinął się w jej łonie, małe berbecie uwielbiają podskakiwać do rytmu wesołych utworów dziecięcych granych z komputera, grupa młodzieży podryguje rytmicznie na dyskotece, zaś dorośli nie wyobrażają sobie codziennej podróży w ulicznym tłoku bez możliwości słuchania muzyki. Ale mało kto zastanowił się, jak złożona jest to forma przekazu.

instrumenty dęte

Autor: Saturation Fest
Źródło: http://www.flickr.com
Od wieków powstawały także najróżniejsze narzędzia, dzięki którym mogła tworzyć się muzyka. Myli się ten, kto uważa, że w świecie powstała zaledwie garść przyrządów muzycznych. Jest ich o wiele więcej. Dodatkowo są podzielone na różnorakie gromady, zależnie od sposobu otrzymywania dźwięku, jego wysokości, czy rodzaju materiału, z którego wytworzony jest dany instrument.

Podstawowy podział daje takie grupy: membranofony, idiofony, chordofony, aerofony i dołożone w ostatnim okresie elektrofony. Każda z wymienionych grup dzieli się na mniejsze. Na przykład, w grupie aerofonów znajdują się instrumenty dęte (zobacz niedrogie oferty sklepowe na stronie: instrumenty dęte), których następny podział pokazuje kolejno instrumenty dęte wargowe, stroikowe, ustnikowe lub wolne.

Gromada instrumentów dętych jest prawdopodobnie najciekawszą pośród wszystkich pozostałych. To z tego powodu, że sprzęty te mają czasem stare tradycje i zawierają bardzo szeroką i niezwykle zróżnicowaną grupę podmiotów. Starczy napisać, że na przykład flet był obecny w dziejach muzyki europejskiej już około XI-XIIw., zaś jego pierwowzory pamiętają czasy jeszcze wcześniejszego okresu na obszarach Azji. Teraz ogrom instrumentów dętych, mniej bądź bardzo popularnych może onieśmielić. Prócz tych powszechnie rozpoznawalnych znaleźć można nazwy takie, jak: dobre instrumenty eufonie, fagoty, flażolety oraz cała masa innych. Konia z rzędem temu, kto poprawnie opisze i odróżni wymienione przed chwilą instrumenty. Częścią wspólną tych wypisanych jest na pewno fakt, że dźwięki z nich wychodzące są raczej niskie, i wszystkie bez fagotu powstały około XVIII-XIXw. Ten ostatni był obecny w muzyce od trzech wieków wcześniej.

About

View all posts by

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*