Piękno, którego możemy nie dostrzec na pierwszy rzut oka

Piękno otacza nas z każdej strony. Nawet, kiedy nie potrafimy znaleźć go od razu wystarczy zajrzeć w głąb innego człowieka, aby to znaleźć. Piękno znajdziemy w każdym człowieku, chociaż być może jego „skorupa” nie pozwala na bycie dobrym. Niekiedy powinniśmy po prostu dojść do sedna, żeby zobaczyć coś prawdziwego. Niestety, działa to także w drugą stronę. Ktoś na pierwszy rzut oka, kto wydaje się cudownym człowiekiem, w bliższym kontakcie ma niedostrzegalne wcześniej minusy. Ze sztuką sprawa jest podobna, czasami piękno dostrzegamy od razu, cudowne pejzaże czy widoki zachwycą niemal każdego, niekiedy jednak piękno możemy zobaczyć dopiero po jakimś czasie.

Nuty muzyczne

Źródło: http://www.sxc.hu/
Może też tak macie? Słuchacie jakiejś płyty pierwszy raz. Trochę wam nie podchodzi, piosenki są monotonne i podobne do siebie, trudno wyłapać coś ciekawego i odkrywczego. Zniechęceni odstawiacie ją na półkę, wracacie do niej po jakimś okresie. Jest bardziej interesująco, na tyle, że przesłuchujecie ją po raz kolejny i kolejny. I tak w następne dni. W końcu dochodzi do sytuacji, że nie możecie bez niej żyć. Jak można określić takie późne odkrycie czegoś wartościowego? Jeśli mielibyśmy na myśli relacje damsko-męskie, to w przypadku błyskawicznego zakochania i zauroczenia po pewnym okresie może dojść do znudzenia – podobnie może się stać z płytą, którą słuchamy pierwszy raz i dochodzimy do wniosku, że to jest to, na co czekaliśmy.

Później jednakże zaczyna ona nudzić. W drugim przypadku, poznajemy kogoś i jest okej, ale bez fajerwerków. Dopiero poznając taką osobę, podobnie jak przesłuchując daną płytę kolejny raz, za każdym razem odkrywamy nowy dźwięk, kolejne pokłady piękna, jakich wcześniej nie dostrzegaliśmy. Która wartość jest bardziej istotna i bardziej – no właśnie – wartościowa? Nie ulega wątpliwości, iż sytuacja numer (numerolog wrocław) dwa, jednakże to nie norma. Często miłość od pierwszego wejrzenia to miłość na lata.

Domowy wernisaż

Autor: Orin Zebest
Źródło: http://www.flickr.com/photos/orinrobertjohn/4296154670/

Podobnie jest z innymi formami sztuki. Weźmy taki przykład: wchodzimy do galerii art deco, widzimy wiele dziwnych obrazów, nie tak oczywiście pięknych, jak tradycyjne malarstwo. Nie dostrzegamy w tego typu obrazach art deco tego, co możemy zobaczyć w znanych malarskich okazach. Jednak po pewnym czasie dostrzegamy ukryte piękno, które jakby początkowo ukryte w pewnym momencie pokazuje się ze zwielokrotnioną siłą (zobacz Piękno wychodzi nam naprzeciw, a my jesteśmy pozytywnie zaskoczeni, ale i bardziej usatysfakcjonowani, że tak długo trzeba było nam czekać, lecz jak już odkryliśmy te pokłady niezwykłości, bardziej je potrafimy docenić.

About

View all posts by

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*