Szkoły prywatne w polskim systemie edukacji

WSZ Edukacja

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Edukacja prywatna nie jest równoważna z tym, że płacąc dostajemy dyplom i zgadzamy się na niską jakość dydaktyki. Ta krzywdząca opinia jest już dawno nieaktualna. Okoliczności nieustannie się zmieniają a szkoły prywatne zaczynają coraz lepiej wypełniać niedociągnięcia w polskim systemie szkolnictwa. W jaki sposób udało im się zyskać powodzenie i czy rzeczywiście dobrze jest zapisać dziecko do szkoły prywatnej?

Konstytucja RP stanowi, że każdy ma prawo do nauki, która ponadto jest przymusowa między 6 a 18 rokiem życia w ramach szkoły podstawowej i gimnazjum. Szkolnictwo w Polsce mieści w sobie między innymi przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, licea profilowane, technikum. Edukacja w szkołach publicznych jest darmowa, lecz dostępna jest też opcja nauki w płatnych szkołach prywatnych. Wpisując w wyszukiwarkę Google np. „liceum Wrocław” czy „technikum dla dorosłych Wrocław” otrzymamy znaczną ilość ofert ze szkół zarówno publicznych jak i prywatnych.

Długo wśród oferty instytucji prywatnych bezwzględny prym wiodły szkoły wyższe.

Zobacz również szczegóły w linku (https://www.collegium-novum.pl/jezyk-angielski,kurs,7.html), na pewno uznasz, że naprawdę dobrze było je poznać. Nie zwlekaj więc i wejdź tutaj!

W ciągu ostatnich kilku lat tymczasem pojawiają się różne inne rodzaje szkół i coraz częściej zapisujemy dzieci do prywatnego gimnazjum czy liceum. Szkoły prywatne w związku z większą niezależnością i budżetem są w stanie dostosowywać swoją ofertę nie tylko do wymogów programowych Ministerstwa Edukacji Narodowej, ale też do upodobań uczniów.

Szkoły prywatne posiadają niemało plusów. Jak już wspomniano ich propozycji jest więcej i są one bardziej różnorodne w związku z czym każdy uczeń ma szansę szlifować swoje umiejętności i pasje. Mała ilość dzieci w klasach sprawia, że nauczyciele mają więcej czasu na rozmowę i zajęcia w grupie jak również ze wszystkimi dziećmi indywidualnie. Trzeba również uwzględnić, że kierownicy szkół prywatnych inwestują w najlepszą kadrę wybierając doświadczonych nauczycieli i profesorów ze szkół publicznych, którzy znają się na tym czego uczą. Wysoki poziom nauki powoduje także częste wykorzystanie ćwiczeń praktycznych podczas prowadzonych lekcji.

Istotna jest również większa swoboda finansowa szkół prywatnych. Dzięki opłatom mogą one zapewnić lepsze warunki nauki, obiady i nowoczesne pomoce dydaktyczne dla dzieci.

Wszystkie opisane zalety oraz coraz efektywniej odbudowywana reputacja szkół prywatnych skutkuje tym, że zaczęły one skutecznie konkurować w rankingach ze szkołami publicznymi. Dlatego też warto przemyśleć możliwość zainwestowania nieco więcej w dobre wykształcenie dziecka.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie – szkoły policealne Wrocław.

Źródło: opracowanie własne

About

View all posts by

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*