www.empiktv.com

Dowiedz się więcej…

Troszkę więcej o rocku

W 1983 r. czwórka młodzieńców z Kalifornii postanowiło uformować zespół. Ich pomysłem było zestawienie coraz popularniejszego wówczas punk rocka, onirycznej psychodelii jak i również energicznego funku. Zrażeni przemocą i mizoginią ówczesnej sceny punkowej podjęli decyzję pracować nad rozwinięciem własnego środowiska muzycznego. Propagowaliby pacyfizm a także porządną zabawę. Centralną motywacją było powiększenie ilości młodych dziewczyn pośród widowni. Swój skład nazwali Red Hot Chili Peppers i dziś stanowią jeden z w najwyższym stopniu rozpoznawalnych zespołów rockowych na świecie. Posiadają armię fanów pod każdą szerokością geograficzną, i bilety na ich koncerty często sprzedawane są na kilka tygodni przed zdarzeniem.

gitara

Źródło: http://www.morguefile.com/

Historia zespołu nie była jednakże usłana różami od zarania. Mimo sukcesu, jakim była produkcja jednego z początkowych albumów przez giganta funku – Georga Clintona. Ich wczesne płyty nie przyciągnęły dużo uwagi widowni. Pomimo pomysłowości a także wysokiego poziomu instrumentalnego przede wszystkim w partii basu zespół z trudem odnajdował odbiorców. W dodatku członkowie zespołu coraz częściej sięgali po przeróżnego rodzaju używki. Doprowadziło to do przedwczesnej śmierci gitarzysty grupy, jednego z jego założycieli. Młody chłopak został znaleziony nieżywy wraz z narzędziami potrzebnymi do brania heroiny. Nie spowodowało to jednakże rozpadu składu – przeciwnie, umocniło więzi i nadało wagi motywacji do tworzenia muzyki. Wkrótce potem zespół miał zostać ikoną na miarę the Beatles Hity, które grali w latach 90-tych do dziś nie opuszczają playlist ulubionych piosenek wielu nastolatków. Funkujące partie slap bassu, rap wokalisty, polirytmiczne riffy wygrywane na hi-hacie oraz namiętne sola na gitarze elektrycznej to symbol rozpoznawczy chłopców z L A.

Współcześnie w erze Sieci internetowej oraz prostego dostępu do plików muzycznych czas przestaje być barierą. Każdy posiada możliwość słuchać utworów z dowolnego czasu w historii za nieduże pieniądze, a czasami nawet gratis. Red Hot Chili Peppers nie stanowią tu wyjątku. Pomimo, że mężczyźni w większości mają obecnie po 50 lat stale potrafią rozgrzać publiczność do czerwoności. Pomimo wieku nie stracili młodzieńczej werwy i inwencji. Ciągle korzystając ze swej magicznej formuły funk rocka potrafią zadziwiać swych słuchaczy. Znamionuje ich z jednej strony luz i efektowność, z drugiej strony każdy z członków składu gra na dużym poziomie i dziś stanowi autorytet dla nastoletnich adeptów muzyki. RHCP okazuje się być jedną z niewielu tak bardzo popularnych grup rockowych pokazujących tak wysoki poziom opanowania instrumentów. Wobec tego niech ten, który wciąż nie zna tej gorącej czwórki niech złapie za słuchawki i da sobie odpłynąć przy pulsującym basie i zwariowanych tekstach Papryczek Czili.

Tags:

About

View all posts by

POST A COMMENT


*