W drodze ku perfekcji załóg finansowych

Sytuacja w sektorze bankowym zmienia się dosłownie z dnia na dzień. Godny podziwu rozkwit nowych technik informatycznych, zalew rozwiązań o charakterze regulacyjnym albo też wyzwania o charakterze makroekonomicznym – wszelakie te zjawiska w dobitny sposób potwierdzają jedną prawdę: żeby nadążyć za rzeczywistością, bankowiec musi edukować się ustawicznie.W jakim stopniu owe wymogi oświatowe pracowników zaspokajają same banki? Wskazówką w owym zakresie może być chociażby benchmark budżetów instruktażowych w polskim sektorze bankowym, jaki już od dziesięciu lat prowadzi Związek Banków Polskich Wrocław. Sprawdź warsztaty we Wrocławiu.

Edukacja bankowców to nie wyłącznie samo nauczanie, ale też wymiana praktyk.

nauka - fotka

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com

Ta odmiana kształcenia tyczy się wyższej i średniej kadry bankowej – i ma zakres w znacznej części odformalizowany. Przy Związku Banków Polskich pracuje kilkanaście rozlicznych komitetów, rad, grup roboczych. Owe działania mają bezprecedensowy walor edukacyjny. Tam spotykają się z reguły przedstawiciele średniej kadry kierowniczej – a zatem jednostki zainteresowane konkretną dziedziną, tam się konsultuje najświeższe przepisy, wypracowuje się wspólne wykładnie, bankowcy wymieniają się opiniami – do czego dotarli, jakie mają wspólne zapatrywania, jakie wypracowali rekomendacje. Wszyscy uczą się te problemy rozumieć, wyrobić sobie spojrzenie na przeróżne aspekty konsultowanych spraw. Ponad 1500 bankowców z przeróżnych banków uczestniczy w tych wszystkich naradach.

Ideą o zbliżonym zakresie jest Forum Szkoleniowe Związku Banków Polskich. To pewien ze stałych składników kooperacji z bankami, które pragną się spotykać raz w roku, żeby pogadać o różnych problemach, dotyczących kwalifikacji zawodowych. W tym roku dyskutowaliśmy o podnoszeniu kwalifikacji kierowników – pod tym hasłem rozumiejąc nie jedynie prezesa departamentu, lecz i szefa małego zespołu.

Pojawiło się wiele różnych, ciekawych pomysłów, zaprosiliśmy kilka instytucji, które zaprezentowały swoje podejście do sprawy umiejętności menedżerów i przedstawiły swe warsztaty.Jeśli chodzi o średnią kadrę bankową, wzięty okazał się tzw. kurs kasjera walutowo złotowego. Banki niezmiernie często wysyłają swoich pracowników na tego typu kursy.

About

View all posts by

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*