www.empiktv.com

Dowiedz się więcej…

Jak możemy dziś uczyć się o historii współczesnej – krótki poradnik po płytach i książkach wojskowych

Nie trwoniąc nadziei

Nawet po tylu latkach, horrendalne wspomnienia z Powstania Warszawskiego nadal przebywają w umysłach dużej grupy, głównie tych, którzy doznali te okropności w Warszawie. Młode generacje tego nie poznają, są w stanie jedynie spojrzeć na mundury ilustrowana encyklopedia. Trzeba tutaj również nadmienić o osobach zamkniętych w gettach przez nazistowskiego dowódcę Adolfa Hitlera.

warszawa

Autor: Vladimir Yaitskiy
Źródło: http://www.flickr.com

Te getta były domem dla prawie 500 tysięcy Żydów konających z głodu oraz chorób, aby zapoznać ich historie należałoby o tym dowiedzieć się nieco więcej. Pomieszczenia były pełne ludzi spragnionych i głodnych, oczekujących na bochenek chleba za jaki oddawali biżuterię oraz wiele innych rzeczy. Jedynym promykiem otuchy było naturalnie to, że dawno temu to się zmieni, czego słowem są liczne najpiękniejsze wiersze i piosenki jakie powstały w tamtych czasach (). Sfrustrowani w tych troskach w gettach; niektórzy faceci, kobiety oraz dzieci zebrali się żeby zbuntować się przeciw hitlerowcom. Ten akt tajnej odwagi doprowadził do powstania Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Ten akt odwagi wolno odnotować na dodatek w świetle faktu, że zbuntowani mieszkańcy byli to pospolici ludzie, jednak gotowi wojować z każdym z wykwalifikowanych wojaków. Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 18 stycznia 1943 roku i jego głównym celem było usunięcie Niemców z miasta i doprowadzenie do wyzwolenia Warszawy przed dojściem Armii Radzieckiej. 

warszawa zamek na wodzie

Autor: Radek Kołakowski
Źródło: http://www.flickr.com

Zaistniał plan warszawa i okolice miały być uratowane stowarzyszonymi siłami Polaków i Żydów. Dla Niemców, był to jedynie dodatkowy dzień niepokojenia tych mieszkańców. Nie spodziewali się buntu. Hitlerowcy byli zaskoczeni, a wielu pozostało rannych. Powstanie spowodowało czasowe wycofanie hitlerowców. Bunt ten dostarczył Warszawiakom nadzieję i na tą cześć powstały liczne filmy, muzyczny plyty czy literatura upamiętniająca waleczne wyczyny tamtych lat. Jakiś czas temu do kin trafiły także polskie produkcje, które choć w małym stopniu wizualizują to, co przetrwali ludzie biorący uczestnictwo w tym wszystkim. Niemniej jednak jest to tylko namiastka.

Nie możemy o tym zapomnieć. Niech to będzie dynamiczny obraz w pamięci. Zobacz:
 

Tags:

About

View all posts by

POST A COMMENT


*