www.empiktv.com

Dowiedz się więcej…

Wspomagający przewodnik i pomoce dydaktyczne – ogół, czego potrzebuje niepełnosprawne maleństwo.

W obecnych placówkach edukacyjnych coraz więcej jest jednostek ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Duża część z nich jest niepełnosprawna ruchowo, niekiedy także w nieznacznym stopniu na umyśle.

W jaki sposób pracuje się z tego rodzaju uczniami?
zainteresowania

Autor: BRITOP Lighting
Źródło: BRITOP Lighting
Wszystko jest zależne od tego, o jakiej szkole rozmawiamy i jak duży jest stopień niepełnosprawności młodego człowieka. Inaczej działają szkoły specjalne, innym sposobem szkoły integracyjne ewentualnie z klasami integracyjnymi. Jeśli w klasie jest jedno czy dwoje uczniów niepełnosprawnych, najczęściej szkoła zatrudnia tak zwanego nauczyciela asystującego – patrz. Jego rolą jest patronat nad tymi konkretnymi uczniami, oddawanie im czujności w trakcie lekcji i pauz międzylekcyjnych. Taki nauczyciel, wykorzystując m.in. pomoce dla dzieci niepełnosprawnych, wspiera rozwój malucha i jego edukację. Jako że jego czas jest przeznaczony dla znacznie mniejszej ilości uczniów, jest w stanie bez problemu zająć się ich specjalnymi potrzebami – pomoce logopedyczne dla dzieci.
tłumacz przysięgły

Autor: Karl Horton
Źródło: http://www.flickr.com
pomoce dla dzieci niepełnosprawnych

Autor: Farrell Small
Źródło: http://www.flickr.com
Nie tylko zatrudnienie nauczyciela wspierającego jest wyjściem w stronę dzieciaków o specjalnych potrzebach. Organizowane są im również dodatkowe zajęcia – ze szkolnych przedmiotów, czyli wyrównawcze, ale także lekcje z terapeutami, np. neurologopedą. Wyzyskuje się na nich szeroki kalejdoskop pomocy dydaktycznych, na przykład pomoce logopedyczne dla dzieci, jak szczególne tablice, układanki itp.

Na skutek tego czas spędzony na terapii łączy się dziecku raczej z przyjemnością niż z mozolnym przełamywaniem swych słabości. Dlatego też zapisując dziecko o specjalnych potrzebach do pierwszej klasy, wskazane jest zwrócić uwagę na zespół, jaki będzie z nim pracował dla wyrównania różnic w rozwoju.

Tags:

About

View all posts by

POST A COMMENT


*