www.empiktv.com

Dowiedz się więcej…

Nowe, zajmujące hobby – instrumenty dęte

Wśród licznych rodzajów muzycznych instrumentów największe znaczenie mają instrumenty dęte, nazywane często aerofonami. Jest ich największa ilość i mają bardzo ciekawą i długą historię. Spora część z nich powstało jako instrumenty stosowane przez rycerstwo i na polowaniach.

Waltornia

Autor: Frank Kovalchek
Źródło: http://www.flickr.com
Spełniać one miały funkcję ostrzegawczą i informacyjną. Później przez lata były dopracowywane i przygotowywane do używania w orkiestrach i teatrach. Dzisiaj po instrumenty dęte chętnie sięgają zarówno instrumentaliści w różnych orkiestrach, szczególnie w orkiestrach dętych, jak również klasycy jazzu. Jak ich nazwa wskazuje, instrumenty dęte to rodzina instrumentów, w których muzyka będzie powstawać wskutek dmuchania.

Można je podzielić na dęte blaszane, drewniane i klawiszowe. Aerofony należące do grupy drewnianych obejmują na przykład różne odmiany fletów, zarówno poprzeczne jak i podłużne, fagoty, saksofony i klarnety. Pośród blaszanych instrumentów można wymienić przykładowo tuby, trąbki, puzony, a także mniej popularne waltornie, czyli rogi (zobacz jeśli chcesz zamówić produkt online: tuby dęte).

Instrumenty klawiszowe posiadają najmniej chyba przedstawicieli i najbardziej znane z ich grona to organy, akordeon, czyli popularna harmonia, harmonijka ustna i klawiszowa. Niezwykle interesujące są także wielkie tuby. Tuby mają największą wielkość wśród tej rodziny instrumentów, które świetnie będą uzupełniać grupę orkiestry symfonicznej, lecz dość chętnie wykorzystywane są także jako instrumenty do gry solo. Tuba ma jednak swoją genezę jeszcze w starożytnych wiekach. Przodkiem tuby była rzymska tuba romana. Ale dopiero po wynalezieniu wentylu na początku XIX w., tuby uzyskały swoją współczesną postać. Tuba złożona jest z długiej rury, wielokrotnie zawiniętej, skończonej z jednej strony niewielkim ustnikiem, a z drugiej strony przechodzącej w czarę głosową. Jako ciekawostka, w każdy pierwszy majowy piątek jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Tuby. Kolejne, równie ciekawe są waltornie, zwane popularnie rogami. Historia ich jest tak samo długa co poprzednio opisywanego. Waltornie swych przodków mają w pierwotnych instrumentach tworzonych z pustych zwierzęcych rogów, drewna albo z łodyg roślin. I znowu modyfikacje ostatecznie pozwoliły na udoskonalenie i wykorzystanie tego prostego instrumentu w tworzeniu muzyki (sprawdź ceny online i kup taniej: dęty akordeon).

Tags:

About

View all posts by

POST A COMMENT


*