Historia najpopularniejszych instrumentów dętych

Większość instrumentów, szczególnie należących do grupy instrumentów dętych ma własną historię związaną z armią albo rycerstwem. Używano ich do ostrzegania przed wrogiem, wabienia albo płoszenia zwierza, celebrowania zwycięstwa bądź opłakiwania przegranej.

Gra na saksofonie

Autor: Louis Evans
Źródło: http://www.flickr.com
Potem ich rola zmieniła się żeby po różnych przeróbkach zostawały elementami składowymi orkiestry lub zespołu muzycznego. Najbardziej znanym przykładem tej ewolucji są trąbki.

Pierwotne trąbki (możesz wybrać i zamówić online: saksony do gry), wywodzące się z pierwotnych instrumentów blaszanych, z wyglądu raczej przypominały obecny róg, bowiem nie miały zaworów a tym samym miewały mocno małe zdolności melodyczne. Nadawały się jedynie do grania fanfar. W międzyczasie modyfikowano je systematycznie, aż z początkiem XIXw.

Jeżeli podoba Ci się prezentowany tekst i chcesz uzyskać więcej informacji, to z pomocą przyjdzie Ci odsyłacz do wpisu – w tamtym miejscu odnajdziesz ciekawe informacje.

trąbki dostały ostatecznie kształt taki jak obecnie. Jednakże dzisiaj nie jest to instrument o większych możliwościach akustycznych. Stanowią uzupełnienie w orkiestrach, rzadziej w zespołach muzycznych.

Suzafony to instrumenty dęte blaszane. Są to nieco zmodyfikowane helikony o bardzo dużej czarze głosowej, która dlatego właśnie jest umiejscowiona ponad głową instrumentalisty. Z powodu tej właśnie dużej czaszy, w orkiestrze dętej, gdzie najczęściej są stosowane suzafony, są one nazywane słonecznikami. Pierwsze suzafony zostały skonstruowane w końcu XIXw. Poza szerokim zastosowaniem w orkiestrach dętych, suzafony wykorzystuje się także w orkiestrach tanecznych, dixielandowych a także w utworach jazzowych. Tenorhorny zaś to zmodyfikowane buglehorny, które pojawiły się we Francji również w XIXw. Ich polska nazwa brzmi sakshorn tenorowy. Podobnie jak wcześniej opisany instrument, tenorhorny także zakończone są dużym otworem, jednak nie musi się on znajdować aż nad głową grającego. Reszta części instrumentu stanowią ustnik, zmieniający się w rurę ustnikową, wentyle wraz z krąglikami do strojenia każdego osobno, krąglik strojeniowy główny, część przeznaczona na kciuk i w końcu dźwięcznik. Tenorhorny były używane już przez pruską kawalerię od początku XIXw. Stosunkowo mało popularne są saksony, dla których ciężko jest wyszukać jakiekolwiek informacje, zarówno w sieci, jak i w specjalistycznych pismach.

Zamówisz tu mnóstwo różnych instrumentów – dobre tenorhorny

About

View all posts by

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*